2020 yılını geride bırakiyoruz // Das Jahr 2020 neigt sich dem Ende zu

Korona pandemisinin domine ettiği 2020 yılını geride bırakmak üzereyiz. 

Çalışmalarımız ve ekibimiz açısından bu yıl malesef hiç iyi geçmedi. Sadece çalışma ve gösterilerimiz manasında değil, „birlikteliğimiz“ de malesef bu pandemiden dolayı çok fazla etkilendi. Her nekadar alternatif olarak, sosyal medya, dijital platform ve yeni teknolojiler kullanmaya çalıştıysakta, fark ettik ki bunların hiçbiri insanların „gerçek birlikteliğinin“ yerini dolduramıyor. İyiki dolduramıyor! 

Öte yandan hayatın gerçek önemli konularının ne olduklarını yeniden öğrendik, ve onlara konsantre olduk: kendimizin ve yakınlarımızın sağlığı. Bununla beraber pandemiden önceki hayat şartlarımızın nekadar iyi olduğu gözlerimizin önüne geldi. Günlük hayatımızdaki alışkanlıklarımızı yasayamadığımızdan sonra, aslında o zamanlar elimizde olanların bizim için nekadar önemli ve kıymetli olduğunu bu dönemde anladık. 

Bu manada 2021 yılının hepimiz için daha iyi geçmesini, ve eski „standartlarımızı“ yeniden elde edebileceğimiz bir yıl olmasını dileriz. 

//

Unter dem Schatten der Corona-Pandemie neigen wir uns dem dem Ende des Jahres 2020 zu.

Aus Sicht unseres Trainings- und Vereinsbetriebes ist dieses Jahr kein gutes gewesen, da wir nicht nur auf unserer Trainingseinheiten, Auftritte etc. verzichten mussten. Auch mussten wir auf unser „Miteinander“ verzichten. So sehr es auf digitalen Wegen versucht wurde, diese Kontaktreduktionen zu kompensieren, haben wir doch alle festgestellt, dass das menschliche Miteinander durch keine Technik zu ersetzen ist. Gut so! 

Aber auch haben wir gelernt, uns auf das Wesentliche in unserem Leben zu reduzieren und auf das Wichtigste zu konzentrieren: unsere und die Gesundheit unserer Nächsten. 
Gelernt haben wir aber auch, wie gut es wir denn vorher hatten. Jetzt, wo sie uns fehlen, erkennen wir, wie wichtig „alltägliche Selbstverständlichkeiten“ in Wirklichkeit sind und wie gut es uns doch ging! 

In diesem Sinne hoffen wir auf ein besseres neues Jahr 2021, in dem wir hoffentlich in allen Bereichen unseres Lebens zu dem gewohnten „Standard“ zurückkehren können. 

 

WhatsApp chat